Pääluottamusmiehet ja luottamusmiehet

Pääluottamusmiehet 2017 - 2018

KVTES ja TS
Pääluottamusmies 
Terttu Kangas
puh. 0400 865 071
terttu.kangas@kemi.fi

tavattavissa arkisin keskiviikosta perjantaihin
klo  8.00-16.00

Varapääluottamusmies
Maria Tikkanen
maria.tikkanen@kemi.fi
puh. 040 182 8372 

tavattavissa ma ja ti.
puh. 050 577 9019 Oklaholmanpalvelutalo hoivaosasto työaikana

TTES
Pääluottamusmies 
Matti Ahvenjärvi, 
puh. 040 768 7329,
matti.ahvenjarvi@kemi.fi

varapääluottamusmies 
Janne Rytkönen,
puh. 0400 568 708
janne.rytkonen@)kemi.fi

KVTES Länsipohjan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä
Pääluottamusmies 
Ilkka Aittola
puh. 040 809 6468
ilkka.aittola@lpshp.fi

varapääluottamusmies 
Outi Korvela
puh. 040 145 0996
outi.korvela@lpshp.fi

KVTES Tervola
Pääluottamusmies 
Maria Keränen, puh. 040 593 4914 
maria.keranen(at)tervola.fi
Toimistoaika to klo 9.00 - 15.00

varapääluottamusmies 
Elina Penttinen 
puh. 050 326 6841
elina.penttinen@tervola.fi


Alakohtaiset luottamusmiehet 
2017 - 2018 

Kotihoito ja palvelukodit 
Oklaholma, Syväkangas, Keskustan, 
Nestori, Purola ja Kehitysvammahuollon palvelukodit Pihla, Meripuisto ja iltaruskon palvelukoti

Maria Tikkanen
puh. 040 577 8901
maria.tikkanen@pp.inet.fi

Piia Ollila
piia.ollila@hotmail.com

Eija Juopperi
eija.juopperi@suomi24.fi


Terveydenhuollon yksiköt 
Kaino Björkman
puh. 040 715 0557
kaino.bjorkman@netti.fi

Varaluottamusmies
Tarja Haapakoksi
tarja.haapakoski@hotmail.com

Perhepäivähoito(Yhteyshenkilö)

Mervi Lohi
puh. 040 725 5468
lohi.mervi@gmail.com

Sosiaalityön palvelut
Pirkko Pehkonen
puh. 050 564 3760 
pirkko.pehkonen@kemi.fi

Toimistohenkilökunta
Merja Kokkonen
puh. 016 259 252 
merja.kokkonen@kemi.fi



Koulunkäynninohjaajat
Jaana Tuomainen
puh. 040 841 0631 
jaana.tuomainen@edukemi.fi

Varaluottamusmies
Ritva Rahkonen
puh. 050 427 5607
ritva.rahkonen@edukemi.fi

Uimahalli
Antti Jänesaro
puh. 040 578 1067
antti.janesaro@kemi.fi

Tilapalvelu
Tero Nurmi
tero.nurmi@kemi.fi
puh. 0400 337 475

Puistopuoli
Risto Partala
puh. 040 596 7634
risto.parpala@hotmail.com


Kemin energia ja vesi
Tuomo Taskinen
puh. 040 744 2836
tuomo.taskinen@keminenergia.fi

1.Varaluottamusmies
Juha Rossinen
puh. 040 702 3698
juha.rossinen@keminenergia.fi

2.Varaluottamusmies
Hannu Hoikka
hannu.hoikka@keminvesi.fi

Konevarikko
Matti Ahvenjärvi
puh. 040 768 7329
matti.ahven@gmail.com

Varaluottamusmies
Janne Rytkönen
puh. 0400 568 708
janne.ryde@gmail.com

Liikenneväylät 
Aulis Tuomainen
puh. 040 480 7741
aulis.tuomainen@kemi.fi

Liikuntalaitokset
Pentti Laine 
puh. 040 740 5349
pentti.laine@kemi.fi

Satama kunnassapito
Matti Ahvenjärvi
puh. 040 768 7329
matti.ahven@gmail.com

Talonrakennus
Joonas Jalosalmi
puh. 040 864 4693

Maanmittaus
Matti Ahvenjärvi
puh. 040 768 7329
matti.ahven@gmail.com



Tervolan luottamusmiehet 

Sairaala- ja vanhainkoti
Maria Keränen
puh. 040 593 4914
maria.keranen@tervola.fi

Sivistystoimi
Terttu Vartio
puh. 040 962 2734
terttu.vartio@tervola.fi

Ruokahuolto ja siivous
Marita Laajala-Kantola
mari.laajalakantola@pp.inet.fi

Tenergia Oy
Tapio Pesonen
tapiopesonen@hotmail.com


Länsi- pohjan sairaanhoitopiiri
Tekninenpuoli
Hannu Joensuu 
puh.040 842 4092

Toimistohenkilöstö
Seija Oljakka
seija.oljakka@lpshp.fi


Ammattiopisto Lappian
(Kemi/Tornioin toimipisteet)
Anne Könni
anne.konni@lappia.fi

Varaluottamusmies
Ulla Jaako
ulla.jaako@lappia.fi       

Meri-Lapin kuntapalvelut liikelaitoskuntayhtymä Ruokapalvelut 
Terttu Kangas 
puh. 0400 865 071
terttu.kangas@kemi.fi